III. Uluslararası Çukurova Çoksesli Müzik Festivali
2. Gün Dinletisi
12 Mart 2007 Pazartesi, 20.00
Sabancı Kültür Merkezi Adana Devlet Tiyatrosu Salonu

     
 
     

Dinleti İzlencesi

John Dowland : Flow My Tears (Lachrimae)

Benjamin Britten : Lachrymae, Op.48

Johann Sebastian Bach : Sonata for Viola da Gamba & Cembalo No:III


– A R A –

Ivo Petric : Variations on Bela Bartok's theme (1954)

Igor Stravinsky : Chanson Russe

Igor Stravinsky : Tango

Astor Piazzolla : Le Grand Tango

Esra Pehlivanlı - Marko Kassl İkilisi: Esra Pehlivanlı ve Marko Kassl’dan oluşan viyola ve akordiyon ikilisi 2004 yılında kurulmuş ve birkaç ay içerisinde “Uluslararası Grachtenfestival” (Amsterdam) kapsamında dinleti teklifi almıştır.
Esra Pehlivanlı (Türkiye, 1977) master ve solistlik sınıflarını maestro Michael Kugel ile Belçika ve Hollanda’da birincilik ile bitirmiştir.
Marko Kassl ise çalışmalarını Prof. Mie Miki-Schenck ile Dortmund ve Essen’de başarı ile tamamlamıştır. Her iki sanatçı da birçok uluslararası müzik yarışmasında önemli ödüller kazanmışlardır.
Pehlivanlı “V. Krzyzstof Penderecki Uluslararası Modern Müzik Yarışması”nda “Honorary Mentioned”, “Uluslararası Torneo Müzik Yarışması”nda “Onur Diploması”, “Uluslararası Premio Valentino Bucchi Viyola Yarışması”nda “Birincilik Ödülü” ve aynı zamanda İtalya Cumhurbaşkanı tarafından az sayıda verilen bir onur madalyası kazanmıştır.
Kassl çalışmalarına destek olarak “GWK” ve “Richard Wagner Derneği”nden burslar kazanmış, ayrıca İtalya’da düzenlenen “PdoLoco Yarışması”, Japonya’da “III. JAA Akordiyon Yarışması”nda ikincilik ödülleri ve “Avusturya Akordiyon Yarışması”nda birincilik ödülü kazanmıştır.
İkilinin dağarı barok müzikten modern müziğe kadar uzanmaktadır. Esra Pehlivanlı ve Marko Kassl müzikalite, ses ve stillerini büyük bir uyum içerisinde kısa sürede birleştirmiş ve bu eşine ender rastlanan harika ve farklı kombinasyon ile Hollanda, Belçika, Almanya ve Türkiye’de verdikleri başarılı dinletiler ile oda müziği alanında önemli bir yer kazanmışlardır. İkilinin amacı bu kombinasyon için yazılmış yeni eserler ile günümüz bağdarlarının müziklerini seslendirmek ve ayrıca düzenlemelerini yaptıkları geçmiş dönemlere ait olan eserleri de ekleyerek viyola-akordiyon ikilisinin dağarını genişletmektir.
     
  Esra Pehlivanlı
1977 yılında Ankara’da doğdu. İlk viyola eğitimine “Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı”nda başlayan sanatçı on yıllık öğrenimini dokuz yılda tamamlayarak yüksek derece ile mezun oldu. Ardından Maestro Mikhail Kugel ile çalışmak üzere Belçika’ya gitti ve “Ghent Kraliyet Konservatuvarı” (Belçika) ile “Maastricht Kraliyet Konservatuvarı” (Hollanda) master ve solistlik sınıflarını birincilik ile bitirdi. Esra Pehlivanlı birçok önemli uluslararası yarışmalarda çeşitli ödüller kazandı. “V. Krzyzstof Penderecki Uluslararası Modern Müzik Yarışması”nda “Honorary Mentioned” (2001-Polonya), “Torneo Uluslararası Müzik Yarışması”nda “Onursal Diploma” (2001-Belçika), “Uluslararası Premio Valentino Bucchi Viyola Yarışması”nda “Birincilik Ödülü” (2002-İtalya) ve aynı zamanda İtalya Cumhurbaşkanı tarafından az sayıda verilen bir onur madalyasına layık görüldü. Sanatçı barok müzikten modern müziğe kadar uzanan, farklı dönem ve stilleri içine alan oldukça geniş bir dağara sahiptir.Türkiye, Belçika, Hollanda, Almanya, Fransa, Polonya, Danimarka, İtalya, Avusturya ve Lüksemburg’da çok sayıda dinletiler vermiştir.Aynı zamanda Hollanda’da ilki düzenlenen “Uluslararası Viyola Günleri”nde verdiği master class ile adından övgü ile bahsedilmiştir. Ülkemizde Rengim Gökmen ve “İzmir Devlet Senfoni Orkestrası”, Emil Tabakov ve “Bilkent Senfoni Orkestrası”, İbrahim Yazıcı ve “Eskişehir Senfoni Orkestrası” eşliğinde solist olarak dinletiler vermiştir. Esra Pehlivanlı “Schleswig-Holstein Musik Festival” (Almanya), “Grachtenfestival” (Hollanda) müzik festivallerine katılmış ve “Concertzender”, “RTL”, “TRT” için radyo ve TV kayıtları yapmıştır.

Halen Hollanda’da yaşayan sanatçı solo dinletilerinin yanısıra kurucusu olduğu iki ayrı ikili ile (piyano ve akordiyon) oda müziği dinletileri de vermektedir. Geçmişin baş yapıtlarına yorumu ile farklı boyutlar getirmek ve viyola dağarını yeni eserler ile genişletmek, müzik dili ile farklı kültürleri biraraya getirerek iletişim kurmak Esra Pehlivanlı’nın sanatsal portresini oluşturmaktadır. (info@esralto.com • www.esralto.com)

     
  Marko Kassl
1976 yılında Avusturya’da doğdu. Akordiyon ile ilk tanışması yedi yaşında “Slovenian Music School of Carinthia”da Majda Golob ile aldığı dersler sayesinde oldu. 1995-1999 yılları arasında “Carinthiaand Devlet Konservatuvarı”nda Mika Vaeyrynen ve Roman Pechmann ile çalıştı ve üstün derece ile eğitimini tamamladı. Ardından “University of Arts in Graz”da James Crabb ile çalışmalarına devam etti. Marko Kassl ünlü akordeonist Prof. Mie Miki-Schenck ile master eğitimine başlamak için Almanya’ya gitti ve “Dortmund Müzik Akademisi”nden üstün derece ile mezun oldu. Halen “Essen Müzik Akademisi”nde Prof. Mie Miki-Schenck ile solistlik çalışmalarına devam etmektedir.Aynı zamanda Friedrich Lips, Marti Rantanen, Vladimir Dolgopolov, Margit Kern, Geir Draugsvoll ve Peter Gerter ile master class çalışmaları yaptı. Sanatçı solo konserlerinin yanısıra oda müziği dinletileri de vermekte, bağdarlar ve orkestra yönetkenleri ile çalışmalar yapmaktadır. Avrupa’da devamlı dinletiler veren Marko Kassl, özellikle Almanya ve Avusturya’da radyo ve stüdyo kayıtları yapmıştır.Solo, oda müziği, farklı dönemlere ait orijinal eserlerin akordiyon uyarlamaları, modern müzik ve tango nuevo gibi birçok değişik tarz ve dönemlere ait eserlerden oluşan geniş bir dağara sahiptir.
Bunlar arasında “Uluslararası ProLoco Yarışması”nda üçüncülük ödülü (1990-İtalya), “Avusturya Akordiyon Yarışması”nda birincilik ödülü (1998), “Üçüncü JAA Akordiyon Yarışması”nda ikincilik ödülü (2002-Tokyo/Japonya), “Westfalen Kültür ve Sanat Organizasyonu GWK Bursu” (Almanya) ve “Richard Wagner Derneği Bursu” (Almanya) bulunmaktadır.