4. Gün Dinletisi
Hasan Gökçe Yorgun (keman) – Veriko Tchumburidze (keman)
Marina Cincaradze (piyano) Resitali
19 Mart 2007 Pazartesi, 20.00
Sabancı Kültür Merkezi Adana Devlet Tiyatrosu Salonu
     
   

Dinleti İzlencesi

Veriko Tchumburidze

Wieniawski
   4.kapris

Kreisler - Tartini  Corelli temasının üzerine çeşitlemeler

Haçaturyan  2.3. bölüm

Pablo de Sarasate   Zapateodo

– A R A –

Hasan Gökçe Yorgun

Paganini  5.kapris

Ludwig van Beethoven     İlkbahar sonatı 1.2.3.bölüm

Wolfgang Amadeus Mozart  5.konçerto 1. bölüm

Pablo de Sarasate Malaguian

Pablo de Sarasate Zigeunerweisel

     
  Hasan Gökçe Yorgun
1992 yılında Mersin'de doğan Hasan Gökçe Yorgun, 1999 yılının Haziran ayında "Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı"nın açmış olduğu sınavları kazanarak Lili Tchumburidze'nin öğrencisi oldu. Gerek konservatuvar içinde gerekse dışında dinletilere katılan kemancı ilk orkestra dinletisini 2001 yılı Mayıs ayında Münif Akalın'ın yönetimindeki "Mersin Üniversitesi Oda Orkestrası" eşliğinde verdi. On yaşında "İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası"nın açmış olduğu "Genç Kuşak Solistleri Yarışması"nda birinci oldu. Bunun sonucunda 2002 yılında Nezih Seçkin'in yönetimindeki "İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası" ile "Atatürk Kültür Merkezi"nde dinleti verdi. Onbir yaşında İbrahim Yazıcı yönetimindeki "Mersin Üniversitesi Oda Orkestrası" ile dinleti verdi. 2004 yılının Ekim ayında "III. Uluslararası Mersin Müzik Festivali"nde dinleti verdi. 20 Kasım 2004 tarihinde "Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı"nın düzenlediği "I. Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışması"nda birinci oldu.

Bunun sonucunda 23 Nisan 2005 tarihinde "Bursa Devlet Senfoni Orkestrası" ile Bursa'da, 2 Mayıs 2005 tarihinde "Mersin Üniversitesi Oda Orkestrası" ile Mersin'de ve 10–11 Mart 2006 tarihinde "İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası" ile dinletiler verdi. Scholo Mintz, Alexander Markov ile İstanbul'da ve Igor Oıstrakh ile Izmir'de ustalık kurslarına katıldı. 10 Temmuz ile 14 Ağustos 2005 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde "Rondo Bennington Müzik Festivali"ne katıldı. Albert Markov'dan keman dersleri aldı. Oda müziği dalında George Gineovker ile çalıştı. Bu süre içinde tanınmış virtüoz ve eğitimci Albert Markov'un büyük takdirini ve beğenisini kazanarak tekrar ABD'ye çağırıldı. 13 Eylül 2005 tarihinde "Bodrum–Turgutreis Uluslararası Müzik Festivali"nde çaldı. "IV. Uluslararası Mersin Müzik Festivali"nde Cihat Aşkın ile Bach'ın "İki Keman için Konçertosu"nu seslendirdi. 10–11 Mart 2006 tarihlerinde "İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası" eşliğinde Saint–Saens'ın keman konçertosunu yorumladı. Hasan Gökçe Yorgun "Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları" (CAKA) projesinde görev almakta ve dinletilere katılmaktadır. Sanatçı aynı zamanda "Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası"nda başkemancı ve solist olarak görev yapmaktadır. Yorgun Cihat Aşkın'ın atölye çalışmalarına da katılmakta olan Yorgun halen "Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı" ortaöğretim 9. sınıfta Lili Tchumburidze'nin öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir.

     
  Veriko Tchumburidze
1997 yılında Adana’da doğdu. İlk keman derslerini keman sanatçısı olan annesi Lili Tchumburidze’den alan Veriko 2002 yılında Selahattin Yünkuş ile çalışmaya başladı ve “Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Devresi”ne sınıf atlayarak girdi. Konservatuvar içi ve dışında çeşitli etkinliklere katılan kemancı ilk orkestra dinletisini Münif Akalın yönetimindeki “Mersin Üniversitesi Öğrenci Orkestrası” ile verdi. 2002–2003 dinleti mevsiminde “İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası”nın açmış olduğu sınavı kazanarak “Genç Kuşak Solistleri Konseri”ne katılma hakkı kazandı ve 31 Ocak–1 Şubat 2002 tarihlerinde Nezih Seçkin yönetimindeki “İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası” ile Rieding’in si minör keman konçertosunu seslendirdi. Daha sonra sırasıyla 2002 yılının Nisan ayında İbrahim Yazıcı yönetimindeki “Mersin Üniversitesi Oda Orkestrası” ile Jankinson’un "Dansı"nı, 2004 yılının Mayıs ayında ise Münif Akalın yönetimindeki “Mersin Üniversitesi Oda Orkestrası” ile Paganini’nin “Tema ve Çeşitlemeleri”ni seslendirdi. 20.11.2004 tarihinde “Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı”nın düzenlediği “I. Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışması”nda I. kategoride birinci oldu. 2002 ve 2003 yıllarında Cihat Aşkın’ın atölye çalışmalarına katılan Veriko Tchumburidze halen “İçel Koleji”nde ilköğretimine devam ederken “Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Devresi”nin Temel III. Sınıfında Selahattin Yünkuş ile çalışmalarını sürdürmektedir.
 
     
  Marina Cincaradze
1960 yılında Tiflis’te doğan Cincaradze 1967 senesinde “Yetenekli Çocuklar Okulu”na girerek burayı 1977’de birincilikle bitirdi. 1978 yılında lisans eğitimi için “Tiflis Devlet Konservatuvarı”na kabul edilen sanatçı 1983 yılında “Bakü Yarışması Özel Oda Müziği Ödülü”nü, 1984 yılında ise “Rusya Yarışması Oda Müziği Ödülü”nü halen “Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası” başkemancısı ve “Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı” oda müziği öğretmenlerinden Marina Kvlidze ile kazandı. 1985 yılında “Tiflis Konservatuvarı”nda eşlikçi olarak çalışmaya başlayan Cincaradze 2002 yılında Türkiye’ye gelerek önce “Mersin Devlet Opera ve Balesi”nde eşlikçi, daha sonra da “Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı”nda eşlikçi ve piyano öğretmeni olarak görev yapmaya başladı. Halen bu kurumdaki görevini sürdürmektedir.