3. Gün Dinletisi
18 Mart 2007 Pazar, 20.00
Sabancı Kültür Merkezi Adana Devlet Tiyatrosu Salonu

  III. Uluslararası Çukurova Çoksesli Müzik Festivali Kapsamında Mersin Uluslararası Müzik Festival Komitesi İşbirliğiyle Mersin Dinletisi” 19 Mart 2007 Pazartesi, 20.00
Mersin

Ustalık Kursu
20–21–22 Mart 2007 Salı, Çarşamba, Perşembe 14.00–18.00
Çukurova Üniversitesi Adana Devlet Konservatuvarı

       

Dinleti İzlencesi

Frederic Chopin: Nocturne in B Major

Frederic Chopin: Impromptu in A-Flat Major

Alan Hovhaness : Dawn on the Mountain of Initiation, Op. 303

Franz Schubert : Impromptu in A-Flat Major

Franz Schubert : Impromptu in E-Flat Major

– A R A –

Franz Liszt: Valse Oubliee No. 1

Franz Liszt: Un Sospiro

Franz Liszt: Apres une Lecture du Dante (Fantasia quasi Sonata)


Washington D.C.’de 1943 yılında doğan Martin Berkofsky özellikle Franz Liszt ve Alan Hovhaness’in müziklerinin yorumuyla tanınan Amerikalı piyanist ve müzikolog olup tüm Avrupa’da ve bu arada Türkiye ve Ermenistan’da yoğun bir şekilde dinletiler vermektedir. Beyaz Rus kökenli olan Berkofsky ailesinden Martin çocukluk çağlarında olağanüstü yeteneği ile dikkatleri üzerine çekti ve daha sekiz yaşında iken kayıtlar yapmaya ve halk önünde dinletiler vermeye başladı. Küçük yaşlarında virtüozitesi nedeniyle övgüler toplayan Martin Berkofsky tüm Avrupa’da dinleti dolaşılarına çıktı ve “Londra Senfoni Orkestras›” ve “Berlin Senfoni Orkestras›” gibi önemli orkestralarla çaldı ve kayıtlar yaptı.
Ferruccio Busoni’nin öğrencisi olan Polonyalı piyanist Mieczyslaw Munz ve Arthur Schnabel’in öğrencisi olan Konrad Wolff ile çalıştıktan sonra hem Schnabel’in ve hem de Munz’un öğrencisi olmuş olan Walter Hautzig ile ve Viyana’da Hans Kann ile eğitim görmüştür. Berkofsky “New York Long Island Oda Müziği Topluluğu”nun yardımcı direktörü olarak üç yıl boyunca hizmet vermiştir. Bu süreçte, 1971 yılında, Berkofsky besteci Alan Hovhaness’in bir eseri bu grup taraf›ndan seslendirilirken kendisiyle tanıştı. Hovhaness bu grup için Op. 243 sırasayılı “Saturn” isimli yeni bir yaratı yazmıştı. Bu tarihten itibaren Berkofsky Hovhaness’in müziklerinin birçoğunu CD’lere kaydetti ve şu ana kadar bu bestecinin müziklerini en çok kaydeden ve yorumlayan kişi olarak tanındı. Berkofsky aynı zamanda müzikoloji alanında yaptığı çalışmalarla da tanınmaktad›r. Örneğin Max Bruch’un “İki Piyano ve Orkestra için Konçertosu”nu keşfetti, restore etti ve kaydetti. Sanatçı benzeri bir restorasyon ve kayıt işlemini Felix Mendelssohn ve Ignaz Moscheles tarafından ortaklaşa yazılan iki piyano konçertosu için de yapmıştır. Bunlara ek olarak Berkofsky Liszt’in daha önceden bilinmeyen bir el yazması eserini Paris’te keşfetti ve gözden geçirerek yayınladı. Sanatçı, bariton Ludovic Konya ve piyanist Ferdinand Weiss ile Romen besteci Nicolae Bretan’ın üç CD’sini paylaşmıştır. Yakın tarihlerde Romen bariton Alexandru Agache ile birlikte Bretan’ın “Romen Lied”lerinin kaydını almıştır. Bretan’ın kızının daveti üzerine, Berkofsky bu bestecinin müziğini restore ederek dünyaya tanıtma kampanyasına katılmıştır.
Sanatçı 1982 yılında İzlanda’da geçirdiği çok ciddi bir motorsiklet kazasından iyileşmeyi başararak ayağa kalktıktan sonra tüm performanslarından elde ettiği gelirleri çeşitli hayır kurumlarına bağışlamaya karar verdi, daha sonra kar amacı gütmeyen bir yapıya sahip olan “Cristofori Vakfı”nı kurdu. 60. yaşını kutlamak ve kanser hastalığından kurtulması nedeniyle Berkofsky bir “maraton dinleti dolaşısı”na girişti ve bu maraton turnesinin adını "Yaşam Koşusunu Kutlama” olarak koydu. Bu maraton sürecinde Amerika Birleşik Devletleri'ni boydan boya koşarak katetti, 880 millik koşusu boyunca dinletiler verdi ve kanser araştırmaları için 80.000 doların üzerinde bir gelir elde etti.
Sanatçı 2004 yılında Hovhaness’in 1944 yılında yazdığı piyano konçertosu “Lousadzak”ın Ermenistan’daki ilk çalınışını “Erivan Alan Hovhaness Oda Orkestrası” ile gerçekleştirdi. Piyanist Atakan Sarı ile birlikte Moskova’da “Globalis Sinfoni Orkestrası” eşliğinde Hovhaness’in “İki Piyano ve Orkestra için Konçertosu”nun dünyada ilk çalınışını yaptı. 2005 yılında “Başkent Üniversitesi Akademik Orkestrası” eşliğinde Ankara’da “Lousadzak”ın Türk müzikseverlere ilk sunumunu üstlendi ki bu aynı zamanda Türkiye’de ilk kez Hovhaness’in bir yaratısının seslendirilmesiydi. Yine aynı yıl Hovhaness’in “İki Piyano ve Orkestra için Konçertosu”nun kaydı satışa sunuldu. 2006 yılının Kasım ayında yine Atakan Sarı ile birlikte Erivan’da “Ermeni Filarmonik Orkestrası” eşliğinde Hovhaness’in “İki Piyano ve Orkestra için Konçertosu”nu ilk kez seslendirdi. Berkofsky çeşitli markalar için kayıtlar yapmıştır; bunlar arasında “Cristofori”, “Sanctuary/Black Box”, “Koch International”, “Crystal”, “Vox Allegretto”, “Nimbus”, “Vox-Turnabout”, “Fono”, “Angel”, “Emi”, “Poseidon Society” ve “Musical Heritage Society” bulunmaktadır. Berkofsky Virginia’nın Casanova bölgesinde yaşamaktadır ve halen Ermenistan’ın başkenti Erivan’da inşaatı süren ve Hovhaness’in tüm eserlerini kapsayacak “Alan Hovhaness Uluslararası Araştırmalar Merkezi” isimli bir merkezi arşivin kurulması faaliyetinde proje koordinatörü olarak çalışmaktadır.